niedziela, 11 maja 2014

"Cukiernia Pod Pierożkiem z Wiśniami" zapach ciast i szelest kurtyny

Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami to wyjątkowo urokliwe miejsce w Londynie, do którego trafiają dwie siostry- Ania i Kicia. Ojciec dziewczynek wyjechał do Australii i oddał je pod opiekę ciotecznej babce Zofii, która prowadzi cukiernię. Okazuje się, że cioteczna babka nie jest jednak taką zwykłą cioteczną babka, bo po pierwsze jest stosunkowo młoda, po drugie umie piec cista, po trzecie zna rozwiązanie każdego problemu. Dziewczynki całkiem szybko wrastają w świat cukierni, Zofii i jej przyjaciółki, Kloci, bo choć oczywiście tęsknią za domem i tatą, to okazuje się, że życie w Londynie ma swoje uroki. Codzienność jest coraz ciekawsza, a spore zmiany w życiu domowników zachodzą, gdy wprowadza się tam najbardziej "niedorosły z dorosłych", Gerard Hunter- reżyser, który ma dla Ani propozycję niezwyklej przygody... Ania ma szansę dostać rolę w sztuce teatralnej! Wydarzenia za kulisami, próby, spotkania z aktorami oraz dziecięcym aktorem Larrym, którego Ania poznaje w dość dramatycznych okolicznościach czyta się fantastycznie!Poza blaskami, życie Pod Pierożkiem z Wiśniami ma też swoje cienie- okazuje się bowiem, że nie tak łatwo prowadzić interes, a Zofia daje Ani przyspieszony, ale bardzo czytelny kurs ekonomii (trudno się dziwić,że w ekonomii Anglicy nie mają sobie równych,skoro nawet przy pieczeniu ciastek mówi się o kosztach własnych i dochodzie).

"Cukiernia Pod Pierożkiem z Wiśniami" to powieść pogodna, ciepła, o trudności, które nie są tak straszne, gdy pokonuje się je ze wsparciem najbliższych i o marzeniach, które przy odpowiedniej dozie szczęścia i pracy mogą się ziścić. Opowieść  dla dziewczynek,  przy której nawet te wyrośnięte dziewczynki poczują ciepło bijące z blachy świeżo upieczonych ciasteczek i dobrego domu, pełnego ciepłych uczuć. A gdy te wyrośnięte dziewczynki mają jeszcze teatralne ciągoty, to już niczego do szczęścia nie potrzeba. 

Audiobuk czyta Agnieszka Kunikowska i jej głos doskonale pasuje do tej niespiesznej treści, idealnie oddaje wahania i podniecie małej aktorki, rzeczowość Kloci, radosne dziecięce myśli Kici i  pogodny rozsądek Zofii. Audiobuk wzbogacony jest w kilka dodatkowych efektów akustycznych np. dzwonka u drzwi kawiarni, szelestu listów, głosów londyńskiej ulicy itp. Słucha się z prawdziwą przyjemnością!

Clare Compton, "Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami". Wyd. Dwie Siostry. Warszawa 2013, czyta Agnieszka Kunikowska

 Książka wydana została w serii Mistrzowie Ilustracji z ilustracjami Marii Orłowskiej-Gabryś, w papierowej wersji znajdziemy też przepisy na przysmaki Zofii np. na miętowe guziczki:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz