niedziela, 3 maja 2015

"Oto jest Paryż" paryskie kreski

Na odzywające się raz po raz paryskie tęsknice i zazdrości (sezon na snucie wakacyjnych planów rozpoczęty) antidotum stały piękne ilustracje i książka o Paryżu sprzed 50 lat. Miasto nie bojąc się upływu czasu nadal fascynuje, a Dwie Siostry aktualizują informacje i fakty... Ale to nie dane dotyczące skrzynek pocztowych i biletów na metro są tu najważniejsze. Najważniejsza jest ta słynna paryskość, bijąca z każdej strony i każdego rysunku, niewymuszona, lekko nonszalancka, wibrująca życiem i kolorem.

Miroslaw Sasek, klasyk ilustracji, autor  obrazkowych opowieści o stolicach Europy zabrał mnie na krótką i kolorową wycieczkę do miasta świateł.

Już na okładce  czekają żandarm i Opera Garniera (z Upiorem w piwnicy!)
W środku zaprasza Paryż zabytków...

  tych, pocztówkowych jak Sacre Coeur, z  bielą murów i wspaniałymi schodami  (przed laty nie było windy i bardzo dobrze- na widok ze szczytu trzeba sobie zapracować, choćby wspinaczką przy poręczy).Nie brak też tych najbardziej znanych, jak wieża Pana Gustava, która jest tak wysoka, że mieści się na dwóch stronach

 Jest też Paryż codzienny, miasto bukinistów z fajeczką i elegantek o wąskiej talii (sylwetka kobieca lat 60- komu to przeszkadzało!?):
 Paryż kolorów, prostych, gwieździstych linii. Paryż piekarzy, żandarmów, konsjerżów, kotów, bagietek...Wszystko prosto i elegancko... ot, po parysku:) Bon voyage!
Miroslav Sasek, "Oto jest Paryż". Przeł.Maciej Bylyniak. Wyd Dwie Siostry. Warszawa 2013.

2 komentarze:

  1. Jakie fajne te ilustracje :) Od razu odżywają te milsze wspomnienia z Paryża

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawda, że fajne! W podobnym stylu są jeszcze książki o Rzymie i Londynie-można budzić lub tworzyć wspomnienia;)

    OdpowiedzUsuń