niedziela, 10 maja 2015

Poczytaj ze mną

Do tego wpisu zachęciła mnie dzisiejsza notka z bloga Aleksandrowe myśli. 
Odpowiedz na poniższe pytania i zamieść je wraz ze swoimi odpowiedziami na swoim blogu. Zaproś znajomych do udziału w ankiecie i przekonaj innych, dlaczego wspólne czytanie rozwija słownictwo, poszerza horyzonty i jest jednym z najlepszym sposobów na wspólne spędzenie czasu.  Opowiedz nam i swoim czytelnikom o swoich wspomnieniach związanych z książkami i tym, dlaczego regularnie odwiedzasz różnorodny świat literatury. Od kiedy prowadzisz bloga?
Od maja 2013 roku.
Skąd pomysł na blog? 
Z chęci zapisania swoich czytelniczych wrażeń i podzielenia się nimi z tymi, którzy są ich ciekawi.

Czy pamiętasz swoją pierwszą książkę w życiu?
Podejrzewam, że były to baśnie. Świetnie pamiętam zrobiony domowym sposobem audiobuk "Baśni z gór"- nagranych na kastę magnetofonową opowieści słuchałam w kółko. I tak się zaczęło. Ale pierwszą książką, którą poznałam z autora i tytułu była "Zemsta" Fredry. Miałam jakieś 4 lata. To długa historia;)

Dlaczego warto czytać dzieciom/z dziećmi?
Bo dzieci tego chcą i trzeba tę chęć wykorzystać! Słuchanie różnych historii sprawia dzieciom przyjemność (przynajmniej tak mi mówią w bibliotece;), a przy okazji rozwija się ich wyobraźnia, kompetencje językowe, empatia, poszerzają się horyzonty, tworzą się nowe światy i powstają nowe tematy do rozmów.

Co myślisz o polskiej literaturze dla dzieci?
Mamy wielu bardzo dobrych autorów, którzy poważnie traktują swojego czytelnika. Umieją mówić o sprawach ważnych i ciekawych w przystępny, interesujący i pozbawiony fałszu sposób, bo wiedzą, że dzieci to wybredny i szczery czytelnik. Prześluga, Jędrzejewska-Wróbel, Witek, Widłak, Kosmowska, Olech, Frączek to są gwaranci  wysokiej jakości książki dla dzieci.

Czy ilustracje w książkach są ważne?
 Oczywiście! To, co widzimy trafia do nas najszybciej. Ilustracja jest dla dziecka wprowadzeniem w świat sztuk plastycznych, kształtuje potrzeby estetyczne. I przyciąga do książki- na mnie też to działa, bo gdyby nie ilustracje Emilii Dziubak pewnie nie wróciłabym do serii o Pożyczalskich.

Twój ulubiony gatunek literacki?
Ulubiłam pisanie komedii. A do czytania w zależności od nastroju: kryminał, powieść obyczajowa i wiersze.

Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?
"Dzieci z Bullerbyn". Nie tylko z dzieciństwa!
  
Czy wyobrażasz sobie świat bez książek?
Opowieść zawarta w książce, w jakiejkolwiek formie tej książki, jest wpisana w człowieczeństwo.  Nawet ludy pozbawione piśmiennictwa mają swoje opowieści, więc mają ludzi-księgi. Świata bez książek sobie nie umiem wyobrazić.     

Jak myślisz, dlaczego połowa Polaków nie czyta książek?
Bo twierdzi, że nie ma czasu. Ale korzystając z obecnych technologii można mieć PDF w telefonie, audiobuka w samochodzie, więc to marna wymówka.
Bo nie mają wykształconego nawyku czytania, który rodzi się w domu, a potem powinien być rozwijany w szkole. 
Bo nikt im nie powiedział, że czytanie to po prostu przyjemna forma spędzania czasu!!! A gadanie o książkach pozwala się lepiej poznać i zbliża ludzi.
Bo uważa, że książki są drogie. Bo są, Ale na szczęście wymyślono biblioteki!

Dokończ zdanie –  Poczytaj ze mną, bo... wtedy nigdy nie zabraknie nam tematu do rozmowy.
Ktoś coś dopisze, dopowie? Albo zaproponuje dobrą książkę do czytania?!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz