niedziela, 3 lipca 2016

Paryż książkowy

Nie wiem, czy ktoś robił statystyczne badania dotyczące najchętniej opisywanych miast, ale podejrzewam, że Paryż byłby w ścisłej czołówce. Same nie spodziewałam, że napisałam tyle tekstów o książkach o Paryżu (a kończę kolejną). Czy to jakiś znak, że należy się tam znów wybrać nie tylko w podróż w wyobraźni?
  
Album
Paryż miasto sztuki i miłości 
pięknie wydany album, w którym popularnonaukowy tekst łączy się z  grafikami, zdjęciami i plakatami z czasów belle epoque. Do oglądania i czytania.
  
Esej
Paryskie pasaże 
Erudycyjna podroż w czasie i mitach związanych ze stolicą Francji: motywy, postaci i wydarzenia.

Powieści
Wieczorem w Paryżu 
Powieść obyczajowa, w której trochę jest z Allena i trochę z francuskiej komedii romantycznej. Lekka i dobrze napisana historia z zapadającym w pamięć  zdaniem: "Na koniec wszystko będzie dobrze. A jeżeli nie będzie dobrze, to znaczy, że jeszcze nie koniec."

Podróż do miasta świateł 
Małgorzata Gutowska-Adamczyk wysyła do Paryża najpierw dziewiętnastowieczną malarkę, a potem jej śladem podążą współczesną historyk sztuki. Dwutomowa obyczajówka z  wątkami z paryskiej historii, obyczajowość i historii sztuki.

Zagubiona dzielnica
Noblista o tajemnicach z przeszłości pewnego pisarza, który wraca do paryskiej dzielnicy.

Wszystko dla pań 
 Zola o dziewiętnastowiecznym domu towarowym i bohaterze alla Wokulski.

Felietony,  wrażenia, wspomnienia

Zakochany w Paryżu
Zbiór  felietonów, wrażeń i ciekawostek, w których prawdziwy paryżanin rozprawia się ze mitami, snobizmami i zachowaniami  mieszkańców stolicy Francji.

Słodkie życie w Paryżu
Jak jeść, to w Paryżu. Do tego kilka anegdot spod znaku Amerykanin w Paryżu.

Paryż mój słodki
Zestaw paryskich słodkości i porównań cukierni Paryża i Nowego Jorku. Na deser...

Dla dzieci
Oto jest Paryż
Urokliwe przestawienie zabytków Paryża. Z przeznaczeniem dla dzieci, ale tak naprawdę dla każdego, kto ceni dobre ilustracje. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz